,,Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm şi să ne veselim întru ea!" (Ps.117: 24)
Doamne ajută tuturor! Bine v-am regăsit!
Din bucuriile săptămânii trecute:
1. Cartierul nostru, văzut de sus, dintr-un apartament situat la etajul 8.
2. Bisericuța (încă în construcție și amenajare) unde slujește mai nou, părintele nostru duhovnic, împreună cu alți cinci preoți. E impresionant când ies șase părinți la Sfintele Daruri. Iar, biserica este de regulă plină ochi. Poza e făcută la opt dimineața.
***
Când din nevoința duhovnicească lipsește optimismul, nădejdea și bucuria cea adevărată, negreșit ceva nu merge bine.Să nu deznădăjduim ușor, să nu ne dăm bătuți și să nu ne temem atît de mult! Niciodată să nu ne plictisim s-o luăm de la capăt, niciodată să nu obosim să ducem lupta cea bună! Acel „de șaptezeci de ori câte șapte” a fost spus și pentru noi. Înseamnă „de nenumărate ori”, deci nu trebuie să ne dăm bătuți! Diavolul vrea să ne prindă în cursă prin deznădejde și să ne omoare. Se pleacă la urechea ta și spune „Nenorocitule, de vreme ce de-atâtea ori n-ai reușit, crezi că vei izbândi acum? Hai, renunță, amărâtule!” Dar Dumnezeu vede lupta noastră dusă cu răbdare și sigur ne va ajuta.
(Monahul Moise Aghioritul)
